• KriptoPara Nedir?

  Cryptocurrency temelde, işlemlerini güvence altına almak ve sistem birimlerinin oluşturulmasını kontrol etmek için bir kriptografi kullanan sanal bir değişim aracıdır. Anlamı, cryptocurrency dijital pazarda başka bir şey değil sadece parayı temsil eder. Açık kaynaklı bir yazılım, şifreleme ve ağ oluşturmaya dayanır. Kripto paralar sayesinde herhangi bir bankaya ihtiyaç duymadan çok düşük ücretler ile para transferi gerçekleştirirsiniz. Sistem, güvenli bir işlem garanti ederken anonim olmayan gayri nakdi işlemlerde yer alır.

  Kripto paralar, kriptografi işlemi kullanılarak, okunaklı bilgileri neredeyse kırılmaz bir dijital kod haline dönüştürerek, transferleri ve satın alımları kırmak imkansız kılan, internet ile ilişkilidir.

 • Neden Kripto para kullanmalıyız?

  Temel olarak, kripto paralar aşırı güvenlidir ve sizlere en yüksek seviyede anonimlik(gizlilik) sağlar. Bu sistem tarafından yapılan işlemler tersine çevrilemez ya da yerel bankanızın yüksek işlem ücretlerini karşılayan müşterisinde neler olduğuyla karşılaştırılamaz. Kripto para biriminde ücretler, piyasadaki geleneksel para biriminden daha güvenilir olan en düşük seviyeye ulaşır. Merkezi olmayan yapısı, bankaların sadece hesap açmak için izin verdiklerinden yararlanabileceği herkese açık olabileceği anlamına gelir.

  Cryptocurrency yeni nesil bir nakittir, kripto para birimi piyasası, gecede bile yüksek değer alabilen bir para birimidir. Kripto paralara yatırım yapan kişilerin piyasadaki oynaklığı ve satın alırken ortaya çıkabilecek riskler konusunda farkında olmaları gerekmektedir.

 • Webde kaç tane kripto para var?

  Ekosistemde mevcut kripto para birimlerinin tam sayısı yoktur, çünkü kripto para biriminin kodu açık bir kaynaktır, bu da herkesin kripto para birimini kendi kodunu kullanarak oluşturma şansına sahip olduğu anlamına gelir. Ancak bu an itibariyle, piyasadaki tahmini kripto para birimleri, kayıtlı paralar listesinde görülebilen, üzerinde bulunan verilerle birlikte, 1500'den fazladır.

 • İlk kripto para birimi neydi?

  Dijital verilere kaydedilen ilk kripto para birimi, 2009'un sonlarında yaratılan ve halen piyasada bilinen en iyi kripto para birimi olan bitcoin'di. Geçtiğimiz on yılda kripto paralar yaratılmaya başlandı ve şimdi 1000'den fazla kripto para birimi internette bulunabilir.

 • En yaygın kripto para birimleri nelerdir?

  Bitcoin: Bu kripto para birimi, ekosistemdeki ilk ve en çok işlem gören kripto para birimidir. 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilmiştir.

  Ethereum: 2015, Ethereum'un doğduğu yıldır, Ethereum blockchain'de kullanılan token bazlı bir para birimidir, piyasadaki en değerli ve popüler kripto para biriminde ikinci sırada yer almaktadır. 2016'da saldırıya uğramasına neden olan büyük bir açıktan sonra, eth ve etc olarak iki para birimine bölündü.